Lamb
LAMB par satiksmes drošību
16.11.2021
“Zini, kā palīdzēt!”: pirmās palīdzības rīcības secība nelaimes gadījuma vietā
Lai veicinātu iedzīvotāju zināšanas, kā rīkoties ceļu satiksmes negadījumos un palīdzēt cietušajiem, Latvijas Automoto biedrība (LAMB) un biedrība “Latvijas Sarkanais Krusts” (LSK) sadarbībā ar Valsts policiju izglītojošā akcijā “Zini, kā palīdzēt!” skaidro pirmās palīdzības pamatprincipus nelaimes gadījuma vietā.
1.Tūlītējie pasākumi pirms palīdzības izsaukšanas.
- Novērtē, kas apdraud cietošo vai Tevi, un vai uzsākt palīdzības sniegšanu ir droši.
- Novērs briesmu avotus un brīdini pārējos satiksmes dalībniekus par negadījumu. Ja esi ar auto, ieslēdz auto avārijas gaismas, uzvelc atstarojošo vesti, izliec avārijas trijstūri atbilstošā attālumā.
- Pārliecinies par cietušā veselības stāvokli – pārbaudi, vai cietušais ir pie samaņas, vai redzamas kādas lielas brūces vai traumas. Ja cietušais ir bezsamaņā, uzsāc atdzīvināšanas pasākumus. Ja cietušajam ir dzīvībai bīstama asiņošana, nekavējoties apturi to.
2.Palīdzības izsaukšana.
- Sauc pēc apkārtējo palīdzības, lai citi zvana neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam. Tu tikmēr vari palīdzēt cietušajam.
- Zvani 112 (VUGD), 113 (NMPD) vai 110 (VP) un stāsti:
- Kur noticis nelaimes gadījums – atrašanās vietu mēģini raksturot pēc iespējas precīzāk, lai palīdzība var ātrāk nonākt pie cietušā (adrese, pilsēta);
- Kas ir noticis – īsi raksturo notikušā apstākļus, cietušā veselības stāvokli;
- Cik cietušo – Ja negadījumā ir iesaistīts vairāk kā viens cietušais, tad ir jāpasaka aptuvenais cietušo skaits, lai NMPD zinātu, cik brigādes sūtīt uz notikuma vietu.
- Atceries, ka pirmais sarunu vienmēr pārtrauc dispečers!
- NMPD izsaukšanai var izmantot arī aplikāciju eVeselībasPunkts. Šī aplikācija noteiks izsaucēja atrašanās vietu un, līdz ar balss zvanu, dati būs nonākuši NMPD dispečera rīcībā, kas ietaupīs laiku precīzas atrašanās vietas noteikšanai.
3.Cietušā aprūpe.
- Turpini rūpēties par cietušo tik ilgi, līdz ieradīsies NMPD brigāde.
- Ja cietušais ir bezsamaņā, turpini iesāktos atdzīvināšanas pasākumus. Ja cietušajam ir kādas mazākas brūces vai citas veselības problēmas, iespēju robežās, izmantojot savas zināšanas un NMPD dispečera padomus, sniedz pirmo palīdzību.
- Centies uzturēt nepārtrauktu sarunu ar cietušo, lai pārliecinātos, ka viņš ir pie samaņas un sniedz viņam psiholoģisko atbalstu:
- Iepazīstini ar sevi un informē par savām tālākajām darbībām;
- Uzklausi cietušo, tas ļaus labāk saprast notikušo un šo informāciju nodot operatīvajiem dienestiem;
- Informē cietušo par notiekošo, centies viņam pasniegt tikai reālo, pozitīvo informāciju;
- Neko nepārmet cietušajam;
- Centies pasargāt cietušo no ziņkārīgajiem cilvēkiem, tostarp fotografētājiem un filmētājiem;
- Centies uzturēt cietušā ķermeņa siltumu, ja iespējams, apsedz viņu.
- Turpini rūpēties par cietušo tik ilgi, līdz ieradīsies neatliekamās medicīniskās palīdzības brigāde.