Lamb

LAMB par satiksmes drošību

VIEN 71% SATIKSMES DALĪBNIEKU VIENMĒR ŅEM VĒRĀ CITU TRANSPORTA LĪDZEKĻU “AKLĀS” ZONAS

Latvijā ik dienu notiek vairāk nekā 60 ceļu satiksmes negadījumu (2021. gada dati) un daļa no tiem ir saistīti ar transportlīdzekļu “aklajām” zonām. Šī gada jūlijā autokluba LAMB  veiktais pētījums liecina, ka tikai 71% satiksmes dalībnieku vienmēr ņem vērā citu transporta līdzekļu “aklās” zonas. Citi to dara vien dažkārt vai nekad.

“Aklās” zonas ir tās daļas ap transportlīdzekli, kas autovadītājam nav redzamas, un tās ir teju visiem transporta līdzekļiem. 66% no aptaujātajiem autovadītājiem atzina, ka kādreiz ir nonākuši bīstamā situācija dēļ “aklajām” zonām.

LAMB prezidents Juris Zvirbulis: “Satiksmes dalībnieku izpratne par dažādu transportlīdzekļu “aklo” zonu robežām diemžēl ir visai atšķirīga. Piemēram, 20 gadu vecam auto aklās zonas teju vienmēr būs vairāk un lielākas, ja salīdzina ar pāris gadu jauniem transporta līdzekļiem, kur par drošību ir padomāts krietni vairāk. Nereti vismazāk aizsargātās satiksmes dalībnieku grupas – gājēji, riteņbraucēji, skūteru vadītāji – pieņem, ka viņus visi pamana, taču zināms, ka pat rūpīgi izpētot spoguļos redzamo, kāds var palikt “aklajā” zonā, radot ārkārtīgi bīstamu situāciju visiem. Tādēļ vienlīdz svarīga ir gan sava transportlīdzekļa, gan citu satiksmes dalībnieku “aklo” zonu pārzināšana.”

Citu satiksmes transportlīdzekļu “aklās zonas” vienmēr vērā ņem vien 70% riteņbraucēju un 83% motociklistu.

Saskaņā ar Latvijas iedzīvotāju (vecumā no 18 līdz 75 gadiem) aptaujas rezultātiem lielākā daļa respondentu ikdienas satiksmē piedalās kā vieglās automašīnas vadītāji (tā norādījuši 63% respondentu). 16% respondentu ikdienas satiksmē piedalās kā riteņbraucēji. 3% respondentu ikdienas satiksmē piedalās kā smagā vai kravas autovadītāji, bet 2% – kā motociklisti.

Informatīvās kampaņas “Uzmanies – aklās zonas!” mērķis ir veicināt satiksmes dalībnieku, īpaši mazāk aizsargāto, zināšanas par transporta līdzekļu “aklajām” zonām, kā arī to, kā no tām izvairīties. Kampaņu organizē LAMB sadarbībā ar Latvijas autopārvadātāju asociāciju “Latvijas auto”, atbalsta Valsts policija un “Pilsēta Cilvēkiem”. Kampaņa tiek finansēta no OCTA līdzekļiem. Sīkāka informācija www.lamb.lv.

*Pētījumu par satiksmes drošību un “aklajām” zonām veica SKDS pētījumu centrs, aptaujājot 1005 Latvijas iedzīvotājus vecumā no 18 līdz 75 gadiem, izmantojot CAWI metodi. Pētījums veikts no 09.07.2022. līdz 11.07.2022.

Par LAMB

Autoklubam LAMB kā sabiedriskai organizācijai ir vairāk nekā 20 gadu pieredze satiksmes drošības procesu analīzē. Dalība Starptautiskajā Automobiļu federācijā (FIA), kurā ir miljoniem biedru 145 pasaules valstīs, sniedz zināšanas par satiksmes drošības aktualitātēm piecos kontinentos, tādējādi paverot iespēju salīdzinājumiem un labākās prakses meklējumiem Latvijas satiksmes drošībai.