Lamb

LAMB par satiksmes drošību

Valstij un pašvaldībām aktīvāk jāatbalsta videi draudzīgu automašīnu iegāde!

Latvijas Automoto biedrība (LAMB) ir veikusi satiksmes dalībnieku elektronisko aptauju, lai noskaidrotu cik nozīmīgi ir CO2 izmešu rādītāji citu tehnisko parametru vidū, izvēloties automašīnu, un kā respondenti vērtē valstī īstenotos videi draudzīgu transporta līdzekļu atbalsta pasākumus. Gandrīz puse aptaujāto (45%) atzīst, ka iegādājoties auto, izmešu apjoms būs svarīgs arguments, tomēr vairāk nekā ceturtā daļa (27,5%) atzīstas, ka citi tehniskie rādītāji tomēr būs svarīgāki. Vairākums (53%) uzskata, ka videi draudzīgām automašīnām nodokļi ir jāsamazina, nevis tie būtu jāpalielina spēkratiem ar lielu izmešu apjomu un 59% atbalsta elektromobiļu atbrīvošanu no nodokļiem. Augstu cenu respondenti nosauc kā  galveno faktoru (66,7%), kas kavē videi draudzīgu auto iegādi, bet 66,7% uzskata, ka valsts un pašvaldības nepietiekami veic šāda transporta atbalsta pasākumus.

Līdzīgu aptauju septembra pirmajās divās nedēļās pēc FIA iniciatīvas Beļģijā, Francijā, Vācijā, Lielbritānijā, Ungārijā, Itālijā, Polijā, Spānijā un Zviedrijā veica kompānija T&E (Ipsos Mori for Transport &Environment). Tā liecina, ka 89% aptaujāto aicina auto ražotājus samazināt degvielas patēriņu jaunajās automašīnās. 62% respondentu uzskata, ka autoražotāji neveic pietiekamus mārketinga pasākumus, lai ieinteresētu pircējus par elektromobiļiem, 12% no aptaujātajiem atzīst, ka nākamais auto varētu būt elektromobilis. Kā pirmo kavējošu iemeslu eiropieši nosauc augsto cenu (65%) un uzlādes punktu trūkumu (38%). 88% uzskata, ka valdībām ir vairāk jāatbalsta elektromobiļu iegāde ar dažādām nodokļu atvieglojumu vai cita veida programmām.

Aptaujas pierāda – Latvijas un citu Eiropas valstu satiksmes dalībnieku vairākums uzskata, ka valsts un pašvaldības institūcijām būtu aktīvāk jāīsteno dažādas atbalsta programmas, lai autovadītāji izvēlētos videi draudzīgu transportu, tādēļ LAMB ir nosūtījusi vēstules Satiksmes ministrijai, VARAM, Finanšu ministrijai un Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijai, aicinot turpināt īstenot videi draudzīgu transporta līdzekļu atbalsta pasākumus, piemēram, pilnībā atbrīvojottos no PVN un uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa. Svarīgi, lai uzņēmumi un iestādes arvien vairāk izmantotu elektromobiļus vai hibrīda auto, un šie atvieglojumi to sekmētu. Pašvaldību stāvvietās varētu būt īpašas, tieši elektromobiļiem paredzētas vietas.  Šobrīd Latvijā elektromobiļi ir atbrīvoti no pirmreizējās reģistrācijas maksas un ikgadēja transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa, tie drīkst izmantot sabiedriskā transporta joslas,  savukārt Liepājā, pašvaldības maksas stāvvietās un Rīgā, “Rīgas satiksmes” apsaimniekotajās autostāvvietās elektromobiļus var novietot bez maksas, tomēr, izvērtējot vairāku valstu pieredzi, šo atbalsta plānu ir nepieciešams papildināt.

Globāls līderis elektromobiļu jomā ir Norvēģija, kur jau šobrīd to daļa veido 39,2% no auto kopējās auto flotes. Tas ir panākts ne tikai pateicoties iedzīvotāju labajai gribai, bet arī aktīvajam valsts un pašvaldību institūciju atbalstam. Elektromobilis ir atbrīvots no PVN, nav jāmaksā par tā reģistrāciju, autostāvvietās ir īpašas tieši šīm mašīnām paredzētas vietas, tās drīkst braukt pa sabiedriskā transporta joslām, nav jāmaksā par maksas ceļiem, publiskās uzlādes punkti ir bez maksas, ātrās uzlādes vietas uz galvenajiem ceļiem ir ik pēc 50 km, tiek ieviestas arvien jaunas priekšrocības.

Nepieciešamību aktivizēt atbalstu videi draudzīgam transportam pamato nesen portālā “Numbeo.com” publicētie dati, ka Rīga ir piesārņotākā Baltijas valstu galvaspilsēta un ierindota 49. vietā, atstājot aiz sevis Viļņu (60. vieta) un Tallinu (66. vieta). Kopumā sarakstā ir iekļautas 76 Eiropas pilsētas, no kurām par tīrāko ir atzīti Helsinki. Eiropas Padome nesen atbalstīja nepieciešamību līdz 2025. gadam par 15%, bet līdz 2030. gadam jau par 35% samazināt atļauto CO2 izmešu apjomu  jaunajām automašīnām. Šis jautājums ir nodots tālākai izskatīšanai Eiropas Parlamentā.

Lēmumi, kas sekmē tīru vidi, tiek pieņemti ne tikai ES vai dalībvalstu mērogā, bet arī atsevišķās pilsētās. Tā Vācijas tiesa oktobrī lēma, ka Berlīnes centrā vairs neielaidīs automašīnas ar dīzeļdzinēju. Līdzīgs aizliegums jau ir Hamburgā, Briselē, Parīzē un Madridē. 2019. gadā auto ar dīzeli netiks ielaists Oslo,  bet no 2020. gada Londonā.Latvijas tautsaimniecība šobrīd vēl nav gatava striktiem dīzeļdzinēju aizliegumiem, jo mūsu valstī auto vidējais vecums ir 12,5 gadi, un pārsvarā tās ir automašīnas tieši ar dīzeļdzinēju. Šos spēkratus aktīvi izmanto uzņēmumi un iestādes, ar to saistītie izdevumi ir daļa no preces vai pakalpojumu cenas.Strauji sadārdinoties transporta pakalpojumiem pieaugs arī dzīves dārdzība, tādēļ īpaši nozīmīgi ir tieši videi draudzīga transporta atbalsta mehānismiem no valsts un pašvaldību puses nevis kādi aizliegumi vai ierobežojumi.

Autoklubam LAMB kā sabiedriskai organizācijai ir vairāk nekā 20 gadu pieredze satiksmes drošības procesu analīzē. Dalība Starptautiskajā automobiļu federācijā (FIA), kurā ir miljoniem biedru 145 pasaules valstīs, sniedz zināšanas par satiksmes drošības aktualitātēm piecos kontinentos, tādējādi paverot iespēju salīdzinājumiem un labākās prakses meklējumiem Latvijas satiksmes drošībai.

Juris Zvirbulis,
Autokluba LAMB prezidents,
Ceļu satiksmes drošības padomes loceklis