Lamb

LAMB par satiksmes drošību

Vai izmantojam “Rīgas kartes” iespējas

Lielākā daļa iedzīvotāju, izdzirdot vārdu savienojumu „Rīgas karte”, iedomātos par reālu papīra formā skatāmu vai internetā redzamu karti, kuru izmantojam, ja nevaram atrast kādu māju, ielu vai citu infrastruktūras objektu. Tomēr ir kāda cita Rīgas karte, kuru angļu valodā sauc nevis „Riga map”, bet gan „Riga card” un kuru izmanto tūristi. Šādas kartes funkcijas ir atvieglot ārvalstu viesim Rīgas apmeklējumu, apvienojot vienā kredītkartei līdzīgā kartē sabiedriskā transporta barucienus un ievērojamāko apskates vietu apmeklējumus noteiktā laika posmā bez maksas vai ar atlaidēm, piemēram, dienā vai trijās. Šādas kartes ir plaši izplatītas Eiropas Savienībā, un bieži pēc to pieejamības un sniegto pakalpojumu klāsta un cenas potenciālie tūristi, tajā skaitā arī autotūristi, pieņem galējo lēmumu par tā vai cita tūrisma galamērķa apmeklējumu.

Nesen Starptautiskās automobiļu federācijas (FIA) autoklubus apvienojošā dažādas aptaujas un informāciju analīzes īstenojošā organizācija Euro Tests veica pētījumu par 16 pilsētas kartēm 14 Eiropas pilsētās, lai noskaidrotu labākos un sliktākos piemērus http://eurotestmobility.com/eurotest.php?itemno=424 . Rīga šajā aptaujā netika iekļauta, tādēļ varam paši, izantojot Eiro Tests metodiku, novērtēt savas galvaspilsētas karti „Riga card”.

Kartes tika vērtētas, izmantojot vienotus kritērijus, kā svarīgākos akcentējot tajās iekļauto piedāvājumu, piemēram, cik no 10 pilsētas ievērojamākajām apskates vietām, iekļautas kartes piedāvājumā, kādas atlaides, cik plaši pieejama informācija par kartrēm, to iegādes vietām un piedāvājumu, un, protams, cena. Vērtētas tika trīs dienu kartes, jo tādas bija pieejamas visās aptaujātajās pilsētās.

Visaugstāk tika novērtēta Vīnes karte, kas ir salīdzinoši lēta un maksā tikai 19.9 EUR ar trīs dienu derīguma termiņu. Citās pilsētās tiek piedāvāti dažādāki kartes izmantošanas termiņi, pie kam Vīnē nav arī īpaša cena bērnu kartei. Tomēr pirmā vieta iegūta pateicoties zemajai cenai un plašajam peidāvājumu skaitam, tā nosedz bezmaksas apmeklējumu deviņos no desmit populārākajiem apskates objektiem. Vēl zemāka cena no aptaujātajiem ir tikai Zagrebas kartei, kas izmaksā tikai 11.89 EUR un piedāvā bezmaksas iespējas bērniem līdz 12 gadiem.

Savukārt kā vistrūcīgākā un neizdevīgākā pētījumā atzīta trīs dienu Berlīnes karte „The Berlin pass”, kas izmaksā 82 EUR. Tajā iekļautas tikai trīs no Berlīnes TOP 10, pie kam trīs no kopējā piedāvājumu skaita jau tāpat ir bez maksas. Karti var nopirkt tikai internetā, tātad to nav iespējams iegādāties vienā no tūrisma informācijas centriem.  Pie kam, ja tūrists vēlas saņemt karti pa pastu, jāmaksā vēl salīdzinoši lieli pasta izdevumi. Maz arī informācijas, kura ievietota Berlīnes kartes mājas lapā, uzskata Euro Test eksperti. Tik skarbi ir novērtēta Berlīnes karte, tomēr kā uz pārējo fona varētu izskatīties „Rīgas karte”?

Informācija, kuru piedāvā interneta vietne, liecina, ka trīs dienu „Rīgas karte” maksā 18 LVL (26 EUR). Šī cena ir lielāka nekā Vīnē, tomēr ievērojami atpaliek no dārgās Berlīnes kartes. Arī bērniem, kuriam ir mazāk par 16 gadiem cena ir samazināta uz pusi.

Bez maksas tiek piedāvātas sešas apskates iespējas, un četras ar 50% atlaidi. It kā nav slikts piedāvājums, ja esam pārliecināti, ka visi šie objekti ir starp TOP 10.

Tik tālu it kā nebūtu slikti, tomēr izvērtējot informācijas pieejamību, iespaids vairs nav tik pozitīvs. Atverot mājas lapu rodas iespaids, ka esam nokļuvuši kādā bezmaksas blogā nevis valsti reprezentējošā interneta vietnē. Krāsu, vizuālais noformējums vai drīzāk tā tūkums, burtu izskats rada vecmodīgu un bēdīgu iespaidu. Arī tulkojuma pieejamība tikai trīs valodās derētu aizvadītā gadsimta deviņdesmitajiem nevis mūsdienām. Daudzi un dažādi pētījumi ir pierādījuši, ka informācijas pieejamība dzimtajā valodā ir viens no kritērijiem, lai jau labvēlīgāk skatītos uz iespējamo Rīgas apmeklējumu.  Tulkojumam būtu jābūt pieejamam visās ES valodās. Interneta vietni izpētot, tā arī nebija iespēja atrast informāciju par sabiedriskā transporta bezmaksas izmantošanu, ka ir svarīgs kartes iegādes iemesls. Nav interneta vietnē arī operatīva informācija par tūrisma piedāvājuma aktualitātēm. Ir iespēja iegādāties karti internetā, tomēr nav informācijas, vai tā nopērkama arī tūrisma informācijas centros.

Tādējādi mūsu kartei varētu būt viduvēji rādītāji, kā plusus minot cenu un apskates iespējas, bet mīnusus, pieejamo informāciju.

„Pilsētas karte ievērojami atvieglo tūristam nepazīstamas pilsētas apmeklējumu, jo nav jāapgūst katrai pilsētai raksturīgā sabiedriskā transporta biļešu iegāde un ir labāk saprotams, kurus populārākos apskates objektus apmeklēt. Tas ir viens no iemesliem, kas Rīgai piesaistītu arī autotūristus, kuru skaits Eiropā pieaug gadu no gada. Būtu jādara viss iesopējamais, lai novērstu „Rīgas kartes” trūkumus”, uzskata Autokluba LAMB prezidents Juris Zvirbulis.

Autoklubam LAMB, kā sabiedriskai organizācijai, ir 20 gadu pieredze satiksmes drošības procesu analīzē. Dalība Starptautiskajā automobiļu federācijā (FIA), kurā ir miljoniem biedru 132 pasaules valstīs, sniedz zināšanas par satiksmes drošības aktualitātēm piecos kontinentos, tādejādi paverot iespēju salīdzinājumiem un labākās prakses meklējumiem Latvijas satiksmes drošībai.

Autokluba LAMB preses dienests