LAMB par satiksmes drošību
Jau sen Rīgā diskutējam par jaunas, mūsdienu Eiropas metropolei atbilstošas sabiedriskā transporta sistēmas izveidi, kurā visi transporta elementi būtu vienoti un kalpotu rīdzinieku vajadzībām un komfortam. Lai šos jautājumus atrisinātu nepieciešams pasākumu komplekss, kuru neatņemama sastāvdaļa ir piepilsētas un iekšpilsētas vilcienu reāla sasaiste ar pārējo pilsētas sabiedrisko transportu.
Šādu pilotprojektu ļauj izveidot plānotā 6. tramvaja kustības pagaidu reorganizācija, kas saistīta ar sliežu ceļu un pieturvietu rekonstrukciju. Ja reiz tiek plānots piesaistīt 6. tramvajam Ropažu ielas pieturvietā 6T autobusu, kas vestu pasažierus tālāk līdz pat Berģiem, būtu svarīgi nodrošināt arī Juglas dzelzceļa stacijas piesaisti kopējam maršrutam un vienotu kustības laiku saskaņošanu. Ne tikai Juglā, bet arī citos Rīgas mikrorajonos, piemēram, Vecmilgrāvī un Ziepniekkalnā dzelzceļa piedāvātās transporta iespējas netiek pilnvērtīgi izmantotas, jo vietējiem iedzīvotājiem nav nodrošinātas pietiekami komfortablas iespējas nokļūt stacijā. Dažādo sabiedriskā transporta veidu, tajā skaitā vilcienu savienojumi bieži nav saskaņoti laika ziņā, kā rezultātā brauciens kļūst nepieņemami ilgs. Juglas iedzīvotājiem, vismaz nozīmīgai to daļai, būtu noderīgs autobuss, kas operatīvi pievestu pie dzelzceļa stacijas un tādejādi uz pilsētas centru vai prom no pilsētas varēto doties ar vilcienu. Saprotams, ka kopēja, iedzīvotājiem derīga risinājuma meklējumos visiem būtu jāatmet personiskās ambīcijas, lai prioritāte būtu rīdzinieku intereses nevis „Pasažieru vilciena” vai „Rīgas satiksmes” subjektīvie ieguvumi. Konkrētajā 6T autobusa gadījumā, būtu nepieciešams veikt korekcijas plānotajā maršrutā, novirzot to pus kilometru pa Baltezera ielu līdz Juglas dzelzceļa stacijai. Iespējams, ka līdzīgs risinājums varētu būt cita papildus autobusu maršruta ieviešana, savienojot staciju ar Juglas mikrorajonu. Jebkurā gadījumā dzelzceļa piedāvātās iespējas Rīgā netiek pilnvērtīgi izmantotas. Šobrīd, salīdzinot ar „treknajiem gadiem” satiksmes plūsma pilsētā nav tik blīva un intensīva, tomēr nākotnē regulāro un plaši izplatīto sastrēgumu problēma atgriezīsies, ja savlaicīgi netiks plānoti un īstenoti to novēršanas mehānismi. Lai cilvēki šādā pārvietošanās veidā būtu ieinteresēti, nepieciešama vienota laika biļete, tātad pasažieris par vienu samaksu noteiktā laikā varētu izmantot vairākus transporta līdzekļus, vilcienu ieskaitot. Tāpat svarīga būtu elektroniska informācija ne tikai par atsevišķu sabiedriskā transporta veidu braukšanas laikiem, bet arī par to maršrutu un laiku sasaisti.
Autoklubam LAMB kā sabiedriskai organizācijai ir 20 gadu pieredze satiksmes drošības procesu analīzē. Dalība Starptautiskajā automobiļu federācijā (FIA), kurā ir miljoniem biedru 132 pasaules valstīs, sniedz zināšanas par satiksmes drošības aktualitātēm piecos kontinentos, tādējādi paverot iespēju salīdzinājumiem un labākās prakses meklējumiem Latvijas satiksmes drošībai.
Juris Zvirbulis,
Autokluba LAMB prezidents,
Ceļu satiksmes drošības padomes loceklis.
Šī publikācija ir veidota ar Eiropas Savienības Eiropas Sociālā fonda finansiālu atbalstu projekta Nr. 1DP/1.5.2.2.2/11/APIA/SIF/108 “Latvijas automoto biedrības administratīvās kapacitātes stiprināšana satiksmes dalībnieku zināšanu līmeņa paaugstināšanai” ietvaros. Par publikācijas saturu atbild Latvijas automoto biedrība.