Lamb

LAMB par satiksmes drošību

LAMB uzsāk akciju “Drošas ielas – tās ir manas tiesības!”

Latvijas Automoto biedrība (LAMB) sadarbībā ar Starptautisko Automobiļu federāciju (FIA) organizē satiksmes drošības akciju “Drošas ielas – tās ir manas tiesības”! Akcijas mērķis ir pievērst atbildīgo amatpersonu uzmanību satiksmes drošības riskiem, ar kuriem savās ikdienas gaitās saskarās teju ikviens Latvijas iedzīvotājs. To vidū īpaša uzmanība tiks pievērsta nedrošām gājēju pārejām, skolu apkaimēm, bedrainiem ceļiem, veloceliņu trūkumam un velosipēdistiem grūti izbraucamiem ceļu posmiem, nepietiekamam ielu apgaismojumam, sliktai satiksmes infrastruktūrai, piemēram, sabiedriskā transporta pārsēšanās vietās, pārgalvīgai automašīnu vadīšanai un citiem satiksmes dalībnieku veselības un pat dzīvības apdraudējumiem.
LAMB akcija ir daļa no starptautiskās programmas “Šī ir mana iela” (#Thisismystreet), kuru kopā ar dažādu valstu un kontinentu autoklubiem organizē FIA. Sociālajos medijos tiks ievietotas satiksmes dalībnieku veidotas fotogrāfijas, kurās viņi brīdina par gājējiem, riteņbraucējiem, elektrisko skrejriteņu vadītājiem, autovadītājiem un citiem satiksmes dalībniekiem bīstamām vietām un aicina apdraudējumus nekavējoties novērst. Tāpat tiks sagatavoti un sociālajos tīklos ievietoti videoklipi, kuros amatpersonas un eksperti paudīs savu redzējumu un ierosinājumus par satiksmes drošības stiprināšanas veidiem. Katram iedzīvotājam, kuru neapmierina ceļu satiksme un infrastruktūras kvalitāte, ir iespēja izdrukāt īpašu akcijas plakātu LAMB mājas lapā , nofotografēties bīstamajā vietā un nosūtīt fotogrāfiju office@lamb.lv. Visas fotogrāfijas un satiksmes dalībnieku prasības, gan akcijas organizatoru veidotās, gan iedzīvotāju iesūtītās, tiks apkopotas un nosūtītas tām atbildīgajām amatpersonām, kuru uzdevumos ietilpst satiksmes drošības stiprināšana.
“Eiropas Savienības vidējais rādītājs, 51 ceļu satiksmes negadījumos bojāgājušais uz miljonu iedzīvotāju, slēpj būtiskas atšķirības starp dalībvalstīm. Lai gan atšķirības kopš 2000. gada ir ievērojami samazinājušās, ceļu satiksmes negadījumos bojāgājušo skaits valstī ar sliktākajiem rādītājiem joprojām ir četrreiz lielāks nekā valstī ar labākajiem rādītājiem, un Latvija diemžēl joprojām ir reitinga lejasdaļā,“ uzver akcijas organizators Latvijā, LAMB prezidents Juris Zvirbulis.
Vismazāk nāves gadījumi uz miljonu iedzīvotāju 2019. gadā bija Zviedrijā – 22, bet Īrijā – 29, savukārt 2019. gadā visaugstākie bojāgājušo skaita rādītāji bija Rumānijā – 96, Bulgārijā – 89 un Polijā – 77.
Latvijā 2019. gadā ceļu satiksmes negadījumos bojā gājuši 69 cilvēki uz miljonu iedzīvotāju, un tas ir vēsturiski zemākais rādītājs. Tomēr šis skaitlis ievērojami atpaliek no ES vidējā rādītāja – 51. Bojāgājušo skaits 2018. gadā palielinājās par 10 %, taču 2019. gadā samazinājās par 12 %. Ilgākā termiņā kopš 2010. gada šis skaits ir ievērojami samazinājies — par 39 %.
COVID – 19 pandēmija izmainīja pasauli un fokusēja uzmanību uz droši ielu un veselīgas vides akūtu nepieciešamību, uz līdztiesību dažādu satiksmes līdzekļu starpā, uz papildus veloceliņu un drošas gājēju infrastruktūras nepieciešamību.
LAMB uzskata, ka akcija “Drošas ielas – tās ir manas tiesības” būs nozīmīgs ieguldījums satiksmes drošības stiprināšanā Latvijā, un tajā varēs iesaistīties gan amatpersonas, gan nevalstisko organizāciju pārstāvji un eksperti, gan katrs sabiedrības pārstāvis.