Lamb

LAMB par satiksmes drošību

Fiksētus ieņēmumus fotoradaru ieviesējiem!

Nosacījumi līgumam ar fotoradaru ieviesēju, uzņēmumu „Vitronic Baltica” ir jāmaina, nosakot tam fiksētos nevis procentuālos ieņēmumus par projekta īstenošanu. Sākotnējā eiforija par „inovatīvo” ideju realizēt valstiskas nozīmes projektu bez „neviena valsts lata” un tajā pat laikā panākt nozīmīgu satiksmes drošības uzlabojumu ir izgāzusies. Valsts, vēloties stiprināt satiksmes drošību, bet neieguldot līdzekļus, ir kļūdījusies, savukārt komersanta vēlme gūt peļņu ir loģiska un bija labi prognozējama. Domājams, ka prieks par līdzekļu ekonomijas iespēju krīzes apstākļos amatpersonām aizēnoja spēju prognozēt notikumu attīstību.
Materiālā ieinteresētība ir stimuls, tomēr šoreiz tas ir aizvedis nevis uz satiksmes drošības, bet „lielā lata” mērķi. Ņemot vērā, ka līdz 20. maijam uzņēmums „Vitronic Baltija” diez vai ieviesīs visus stacionāros radarus, līguma nosacījumi būtu jāmaina, nosakot uzņēmumam nevis procentuālos, bet fiksētos ieņēmumus, kurā iekļauti izdevumi par aparatūras iegādi, apkalpošanas un apkopes izdevumi un saprātīga peļņa. Ja konkrētais uzņēmējs turpinās projekta īstenošanu, tad nedrīkstētu ierobežot viņa tiesības saņemt atlīdzību, tomēr tās fiksēšana šoreiz varētu dot lielāku satiksmes drošības pievienoto vērtību.
Valsts politika attiecībā uz fotoradariem šobrīd ir nonākusi it kā pretrunā, un iezīmējami divi viens otru izslēdzoši scenāriji. Sasniedzot ievērojamus panākumus satiksmes drošībā tik pat strauji samazināsies ieņēmumi budžetā no soda naudām, tādēļ svarīgi atkal un atkal definēt, ka prioritāte tik tiešām ir satiksmes drošība. Ja tomēr valstij šobrīd svarīgāka ir budžeta konsolidācija, tad kādēļ kaitināt autovadītājus ar daiļrunību par satiksmes drošības nozīmi?
Pa retam izskan vārgas balsis, ka ne jau viss līdzšinējā projektā ir tik slikts. Pakāpeniski tiek izskausti agresīvie braucēji, kas ātrumu pārkāpa ievērojami un apzināti, nedaudz samazinājies vidējais braukšanas ātrums, autovadītāji kļuvuši uzmanīgāki. Tomēr, ja darbs nav paveikts kvalitatīvi, diez vai ir saprātīgi priecāties par paveikto, nepievēršot uzmanību trūkumiem. Šo uzskatu pamato arī aptaujas fotoradaru jautājumā, kurās vairākums autovadītāju atbalsta līguma lauzšanu, bet vairākums respondentu, kuru vidū ir ne tikai autobraucēji, atbalsta pašu fotoradaru klātbūtni uz Latvijas ceļiem.
Autoklubam LAMB kā sabiedriskai organizācijai ir 20 gadu pieredze satiksmes drošības procesu analīzē. Dalība Starptautiskajā automobiļu federācijā (FIA), kurā ir miljoniem biedru 132 pasaules valstīs, sniedz zināšanas par satiksmes drošības aktualitātēm piecos kontinentos, tādējādi paverot iespēju salīdzinājumiem un labākās prakses meklējumiem Latvijas satiksmes drošībai.

Juris Zvirbulis,
Autokluba LAMB prezidents,
Ceļu satiksmes drošības padomes loceklis.

Šī publikācija ir veidota ar Eiropas Savienības Eiropas Sociālā fonda finansiālu atbalstu projekta Nr. 1DP/1.5.2.2.2/11/APIA/SIF/108 “Latvijas automoto biedrības administratīvās kapacitātes stiprināšana satiksmes dalībnieku zināšanu līmeņa paaugstināšanai” ietvaros. Par publikācijas saturu atbild Latvijas automoto biedrība.