LAMB par satiksmes drošību
Lielu ieguldījumu šī projekta īstenošanā un satiksmes drošības stiprināšanā kopumā veic slavenais riepu ražotājs Michelin.
10 satiksmes drošības zelta likumi
Projekta Brauc droši! norises grafiks
Lielu ieguldījumu šī projekta īstenošanā un satiksmes drošības stiprināšanā kopumā veic slavenais riepu ražotājs Michelin. Latvijas Automoto biedrība (LAMB) ar Starptautiskās automobiļu federācijas (FIA) satiksmes drošības programmas (FIA Road Safety Grant Programme) atbalstu no 2014. gada 19. septembra līdz 26. oktobrim organizē satiksmes drošības projektu „Brauc droši!”. Tā mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību FIA 10 satiksmes drošības Zelta likumiem un automašīnas tehniskajam stāvoklim it īpaši autogaismu pareizam regulējumam.
Akcijas laikā Rīgā, Liepājā un Daugavpilī lielveikalu stāvlaukumos un Statoil degvielas uzpildes stacijās autovadītāji bez maksas varēs pārbaudīt un, ja uz vietas iespējams, noregulēt autogaismas, lai tumšā laikā uz ceļa neapžilbinātu pretimbraucošos un labi redzētu gan gājējus, gan citus satiksmes dalībniekus.
Projekta „Brauc droši!” laikā autovadītāji tiks aicināti personiski ar savu parakstu atbalstīt 10 Zelta likumus un pievienoties drošo braucēju pulkam. Šie likumi aptver katram autovadītājam zināmus noteikumus, kas jāievēro, lai piedalītos satiksmē, piemēram, vienmēr piesprādzēties, nebraukt nogurušam, ievērot ātruma ierobežojumus, būt pieklājīgam un citas it kā labi zināmas un satiksmes noteikumos aprakstītas uzvedības normas uz ceļa, kuras tomēr ikdienā ne vienmēr tiek ievērotas un ir avāriju cēlonis.
Ceļu satiksmes drošības direkcijas rīcībā esošā statistika liecina, ka pagarinoties diennakts tumšajam periodam, pieaug ceļu satiksmes negadījumu skaits, turklāt vairāk nekā puse no cietušajiem ir mazaizsargātie satiksmes dalībnieki. 2013. gada novembrī vien uz ceļiem bojā gāja 27 cilvēki. Viens no nelaimes cēloņiem bija nepietiekams apgaismojums, kura būtiska sastāvdaļa var būt nepareizi noregulētas autogaismas.
Starptautiskās automobiļu federācijas (FIA) pētījumu rezultāti liecina – katru gadu pasaulē satiksmes negadījumos bojā iet 1,3 miljoni, bet nopietni ievainoti tiek 50 miljoni cilvēku. Tiek prognozēts, ka 2020. gadā šādos negadījumos bojā varētu iet jau 2 miljoni cilvēku, kas ir vairāk nekā jebkurā bīstamā masveida epidēmijā. Latvijas autoparka vidējais vecums ir 12 gadi, kas par 40% pārsniedz vidējo auto vecumu Eiropas Savienībā. Tas apliecina, cik aktuālas ir regulāras rūpes par automašīnu tehnisko stāvokli.
„Ja visur Latvijā būtu perfektas ietves gājējiem, veloceliņi, ideāli apgaismoti ceļi un krustojumi, drošības prasībām atbilstošas gājēju pārejas, tad arī autogaismu loma iespējams būtu mazāka, tomēr pagaidām tā nav, tādēļ autovadītājiem īpaši jārūpējas par sava auto tehnisko stāvokli, arī autogaismu pareizu regulējumu,”, uzskata projekta organizators, Latvijas Automoto biedrības prezidents Juris Zvirbulis.
Plašāka informācija par projektu un pārbaužu grafiks – www.lamb.lv. Projektu atbalsta CSDD, OCTA, Michelin, Latvijas Automobiļu federācija un Statoil.
Nils Josts,
LAMB sabiedrisko attiecību speciālists