Lamb

LAMB par satiksmes drošību

Bērni no visas Eiropas pulcējas, lai sacenstos un runātu par ceļu satiksmes drošību.

2022. gada 30. septembris — Padomājiet par Eiropas satiksmes izglītības konkursu (ETEC) kā par ceļu satiksmes drošības “olimpiādi” bērniem-riteņbraucējiem. Šo pasākumu pastāvīgi atbalsta Starptautiskā Automobiļu Federācija (FIA) kopš tā dibināšanas 1980. gados.

Ar savu mērķi aizsargāt visneaizsargātākos satiksmes dalībniekus šīs konkurss joprojām ir tikpat aktuāls kā jebkad: riteņbraucēju daļa no kopējā ceļu satiksmes negadījumos bojāgājušo skaita ES ir 8%, kas ir lēni augoša tendence. Ar zaļo pāreju un enerģētikas krīzi riteņbraukšana, visticamāk, turpinās lūgt pēc atbalsta. Ar tādām programmām kā Eiropas satiksmes izglītības konkurss FIA Reģions I un tā mobilitātes klubi vēlas palīdzēt sagatavot šo jauno drošo velosipēdistu paaudzi.

Pagājušajā nedēļas nogalē Zadarā, Horvātijā, kopā uz konkursu sapulcējās 76 bērni no visas Eiropas. Šogad šis konkurss norisinājās 35. reizi, un to rīkoja Horvātijas Automobiļu klubs (HAK). Kopumā tika pārstāvētas 18 Eiropas valstis, tostarp Ukraina. Katrs klubs nosūtīja 4 bērnu komandu, lai sacenstos par to, kurš visvairāk pārzina ceļu satiksmes noteikumus un velo prasmju apgūšanu. Dalībnieki bija vecumā no 10 līdz 12 gadiem, un pirms kvalificēšanās Eiropas finālam ir sacentušies vietējā, reģionālā un valsts līmenī.

Kāds zēns paskaidroja, kā gatavošanās konkursam viņam palīdzējusi iemācīt savam brālim un māsai ar velosipēdu nokļūt uz nodarbībām pēc skolas stundām, ievērojot ceļu satiksmes noteikumus. “Ir labi justies droši uz ielas un zināt, kā reaģēt dažādās situācijās,” sacīja kāds cits bērns no Luksemburgas.

Riteņbraucēju konkurss ietver uzdevumus astoņos dažādos posmos. Katrai komandai bija jāizpilda visi posmi un jāiegūst maksimālais punktu skaits, lai uzvarētu. Posmi ietvēra šķēršļu joslas ar velosipēdu, ceļu satiksmes teorijas eksāmenu kārtošanu un reālās dzīves pieredzes simulāciju, izmantojot virtuālās realitātes austiņas.

Lai gan bērni vēl ir ļoti mazi, viņi visi labi apzinājās ceļu satiksmes noteikumu neievērošanas draudus un nāvējošās sekas, ko tas var radīt. Kāds dalībnieks no Horvātijas sacīja: “Ļoti ātra braukšana vai runāšana pa tālruni katru gadu nogalina daudz cilvēku”.

Konkursa mērķis ir stiprināt bērnu izglītošanu ceļu satiksmē, tādējādi samazinot risku tikt iesaistītiem ceļu satiksmes negadījumos. Taču galvenokārt tā organizatori vēlas, lai pretendenti kļūtu par jauniem paraugiem ceļu satiksmes drošībai, kad viņi atgriežas savā dzimtenē.

Runājot ar šī gada uzvarētāju komandu no Serbijas (AMSS klubs), dalībnieki izteica vēlmi atgriezties mājās un dalīties pieredzē ar draugiem un ģimeni. Kāda meitene no serbu komandas uzsvēra šo notikumu nozīmi ne tikai viņiem, bet arī visiem. “Ja visi zinās, ko darīt satiksmē, un darīs to pareizi, visi būs daudz drošāki. Mēs sagaidām, ka arī vecāki cilvēki zinās savu lomu”.

Šogad bija īpašs notikums, jo bērni no Ukrainas pirmo reizi pievienojās Eiropas satiksmes izglītības konkursam. Kāda meitene pauda lepnumu par to, ka var pārstāvēt Ukrainu šajā kara laikā savā valstī. Jautājot Ukrainas komandai, vai viņi ir satraukušies par sacensībām, viņi atbildēja: “nav jābaidās” – parādot savu noturīgo garu.

Sacensības organizē Starptautiskās automobiļu federācijas (FIA) Reģions I, un tajā var piedalīties komandas no visiem FIA I Reģiona biedru klubiem.

Eiropas satiksmes izglītības konkursu atbalsta FIA Ceļu satiksmes drošības grantu programma.

Konkursa rezultāti:

  1. vieta – AMZS (Serbija)
  2. vieta – LAMB (Latvija)
  3. vieta – UAMK (Čehijas republika)

Par FIA Reģionu I:

Starptautiskā automobiļu federācija (FIA), kas dibināta 1904. gadā, apvieno vadošās nacionālās autosporta organizācijas no 146 pasaules valstīm un ir pasaules autosporta pārvaldes institūcija.

FIA Reģiona I birojs, kas atrodas Briselē, ir patērētāju organizācija, kurā ietilpst 101 mobilitātes klubs, kas pārstāv vairāk nekā 36 miljonus biedru no visas Eiropas, Tuvajiem Austrumiem un Āfrikas.

AUTOKLUBU-KONKURSA DALĪBNIEKU SARAKSTS:

 

No Kluba oficiālais nosaukums Kluba saīsinātais nosaukums Valsts
1 Automobile Club Albania ACA Albānija
2 Österreichische Automobil- Motorrad- und Touring Club ÖAMTC Austrija
3 Bosnia and Herzegovina Automobile Club BIHAMK Bosnija un Hercegovina
4 Union des Automobilistes Bulgares UAB Horvātija
5 Hrvatski autoklub HAK Čehijas republika
6 Autoclub of the Czech Republic ACCR Čehijas republika
7 Ústřední automotoklub České republiky UAMK Francija
8 Fédération française de cyclotourisme FFCT Ungārija
9 Latvian Automotive Club LAMB Latvija
10 Association of Lithuanian Automobilists LAS Lietuva
11 Automobile Club du Luxembourg ACL Luksemburga
12 Auto moto savez Crne Gore AMSCG Melnkalne
13 Polish Automobile and Motorcycle Association PZM Polija
14 Auto-Moto Association of Serbia AMSS Serbija
15 Autoklub Slovakia Assistance ASA Slovākija
16 Avto-moto zveza Slovenije AMZS Slovēnija
17 Touring Club Schweiz TCS Šveice
18 Federation Automobile d`Ukraine FAU Ukraina