Lamb

LAMB par satiksmes drošību

Autovadītāju izdoma un pašvaldības kūtrums.

Daudzi autovadītāji, kuri ikdienā strādā Rīgā, bet dzīvo tās tuvumā, ceļu uz darbu varētu dalīt divos posmos. Pirmais ir līdz galvaspilsētas robežai, bet otrs no robežas līdz konkrētajai darba vietai. Tieši otrais ceļa posms ir saistīts ar vislielāko satraukumu un neērtībām, kuras izpaužas gan sastrēgumos, kuros autovadītāji tērē laiku un naudu, gan dārgajās un tomēr bieži aizņemtajās stāvvietās pilsētas centrā. Daudziem autovadītājiem ir pazīstamas brīvo bezmaksas stāvvietu medības, kuru skaits nepārtraukti samazinās.
Ekonomikas attīstības tendences liecina, ka pēc dažiem gadiem pierīgā dzīvojošajiem autovadītājiem ikrīta nokļūšana darba vietā centrā būs ne tikai laikietilpīgs bet arī arvien dārgāks pasākums, ņemot vērā augošās degvielas cenas. Savukārt centra iedzīvotājiem pieaugošā satiksmes intensitāte arvien vairāk apgrūtina pārvietošanās iespējas viņu ierastajā dzīves telpā. Tajā pat laikā negatīvi tiek ietekmēta pilsētas ekoloģija, no kā cieš gan vietējie, gan iebraucēji.
Autovadītāji, kā ekonomiski aktīvākā sabiedrības daļa ir pietiekami attapīgi un jau šobrīd meklē un atrod risinājumus. Piemēram, stāvvietas pie tirdzniecības centriem „Alfa”, „Spice” un „Olimpija” ir pārvērtušās par dienas stāvvietām tiem autovadītājiem, kuri iebraucot pilsētā, tur atstāj savus spēkratus, lai turpinātu ceļu ar sabiedrisko transportu. Savukārt citās apdzīvotās vietās, piemēram, Jelgavā un Carnikavā pie dzelzceļa stacijām stihiski veidojas automašīnu stāvvietas, jo autovadītāji tālāk uz Rīgu dodas ar vilcienu.
Tomēr šādām dažādu transporta veidu savienojuma sistēmām būtu jātop organizēti un plānveidīgi, pašvaldības institūciju vadībā. Eiropas lielākajās pilsētās plaši ir izplatīta personisko un sabiedrisko transportu vienojošā sistēma“Park and Ride”. Šīs transporta infrastruktūras sistēmas mērķis ir atslogot pilsētas centru no automašīnām, nodrošinot iespēju atstāt auto apsargātā stāvvietā pilsētas nomalē, tālāk uz centru dodoties ar kvalitatīvu sabiedrisko transportu. Lai padarītu autovadītājam šādu savienojumu finansiāli izdevīgu, apmaksātā sabiedriskā transporta biļete varētu segt arī stāvvietas izdevumus.
Jau 2006. gada novembrī Rīgas dome pieņēma lēmumu „Par Rīgas pilsētas pašvaldības zemesgabalu rezervēšanu automašīnu stāvvietu sistēmas „park & ride” izveidošanai”, ar mērķi uzsākt minētās stāvvietu sistēmas izveidi Rīgā. Toreiz tika rezervēti miljoniem kvadrātmetru zemes kopumā divdesmit vietās Rīgā ārpus pilsētas centra. Bija nepieciešams tikai starta šāviens, tomēr tā vietā noskanēja krīzes zvani, un autovadītājiem nepieciešamais satiksmes uzlabošanas projekts sāka pārklāties ar putekļiem. Pilsētas pašvaldībai nevajadzētu gaidīt problēmas saasinājumu, bet jau savlaicīgi uzsākt projekta realizāciju, pie kam tas jau ir sagatavots un nepieciešams tikai notraukt putekļus. Jācer, ka stāvvietām paredzētie zemes gabali vēl šobrīd ir pašvaldības īpašums.
Autoklubam LAMB kā sabiedriskai organizācijai ir 20 gadu pieredze satiksmes drošības procesu analīzē. Dalība Starptautiskajā automobiļu federācijā (FIA), kurā ir miljoniem biedru 132 pasaules valstīs, sniedz zināšanas par satiksmes drošības aktualitātēm piecos kontinentos, tādējādi paverot iespēju salīdzinājumiem un labākās prakses meklējumiem Latvijas satiksmes drošībai.

Juris Zvirbulis 
Autokluba LAMB prezidents
Ceļu satiksmes drošības padomes loceklis

Šī publikācija ir veidota ar Eiropas Savienības Eiropas Sociālā fonda finansiālu atbalstu projekta Nr. 1DP/1.5.2.2.2/11/APIA/SIF/108 “Latvijas automoto biedrības administratīvās kapacitātes stiprināšana satiksmes dalībnieku zināšanu līmeņa paaugstināšanai” ietvaros. Par publikācijas saturu atbild Latvijas automoto biedrība.