Lamb

LAMB par satiksmes drošību

Autostāvvietas jāatbrīvo no sniega!

Rīgā visas ielas esot izbraucamas – tā noteikti ir, jo 20 cm sniegs vēl nevar nosprostot ielu, ja arī sniega tīrāmā tehnika vēl nav bijusi. Maģistrālās ielas patiešām ir notīrītas, sniega lāpstu gaida vairākas šķērsielas. Problemātiska situācija šobrīd veidojas autostāvvietās brauktuvju malās, kuras pārpildītas ar sniega kupenām. Daļa no tām nav tīrītas vispār, bet daļā ir sašķūrēts sniegs no braucamās daļas un ietvēm.

Kādu ļaunumu pilsētai nodara ar sniegu pārpildītās autostāvvietas, kurās spēkratu atstāt nav iespējams? Pirmkārt, tas palielina sastrēgumu apjomu, jo autovadītāji pārvietojas lēnāk, meklējot brīvu stāvvietu ar iespēju tajā iebraukt. Šādas manevrēšanas rezultātā ne tikai tiek piesārņota vide, bet arī pieaug satiksmes negadījumu risks. Otrkārt, netiek iekasēta maksa par stāvvietām, kas Rīgā ir viena no lielākajām pasaulē, tātad pilsēta negūst ieņēmumus. 2014. gadā no autostāvvietām Rīgas satiksme ieguva aptuveni 7 miljonus eiro, kas dienā ir tuvu pie 20 tūkstošiem. Ja uzskatām šo aptuveno skaitli par vienas dienas ieņēmumiem no Rīgas satiksmes autostāvvietām, tad šajā sniegotajā laikā pilsēta ik dienu zaudē vismaz pusi, tātad 10 tūkstošus eiro, bet autovadītāji ir sašutuši, ka nav kur novietot auto.

Autostāvvietu attīrīšanai no sniega nav jāizmanto tikai lielgabarīta sniega tīrīšanas tehnika, kuras pārvietošanās nelielās ielās var būt apgrūtināta. Arī dažas, ielu malā stāvošas automašīnas nevarētu būt iemesls, lai visu autostāvvietu daļu netīrītu. Ir pieejama arī neliela, mobila sniega tīrīšanas tehnika, kura spēj manevrēt relatīvi šauros apstākļos. Ņemot vērā no autovadītājiem iekasēto naudu, kas aptuveni ir 7 miljoni eiro gadā, Rīgas apstākļiem un ielām piemērotu nelielu un mobilu sniega tīrīšanas tehniku gan varētu iegādāties! Arī autovadītājiem būtu jābūt saprotošiem un pretimnākošiem, atbrīvojot no automašīnām ielu malas, lai vieglāk un operatīvāk varētu tās attīrīt no sniega.  Sava atbildība jāuzņemas arī sētniekiem, kuri dažkārt attīrot trotuāru, sniegu samet ielas malās, kur atrodas stāvvietas.

Nedz pagājušajā, nedz šajā ziemā sniegs nav biežs viesis, turklāt tas nevar pārsteigt negaidīti, jo ar mūsdienu laika prognozēšanas tehnoloģijām sniegu var paredzēt vismaz vairākas dienas iepriekš. Par janvāra sākuma sniegputeni un divu dienu snigšanu tikām brīdināti jau aizvadītā gada nogalē. Tomēr rodas iespaids, ka katru reizi uzsnigšana ir kas jauns un nebijis, ar ko atbildīgie dienesti vēl nav sastapušies. Toties kārtējo reizi varam pārliecināties, ka Rīga tik tiešām ir džipu valsts galvaspilsēta.

Juris Zvirbulis,
Autokluba LAMB prezidents,
Ceļu satiksmes drošības padomes loceklis