Lamb

LAMB par satiksmes drošību

Apspriede Davosā

Davosā apspriež satiksmes drošības ceļa karti

2016. gada 22. janvārī Pasaules ekonomikas foruma dalībnieki Davosā pirmo reizi oficiālās programmas ietvaros sesijā “Ceļu satiksmes drošības izaicinājums” izvērtēja novatoriskās pieejas izšķirošiem ceļu satiksmes drošības jautājumiem. Sesija notika vienu dienu pēc FIA augsta līmeņa darba grupas Davosā, kurā tika apspriesta satiksmes drošības „ceļa karte” 2016. gadam.

Sesiju vadīja, izpilddirektors un Pasaules Bankas grupas galvenais finanšu speciālists Bertrand Badré. Forums pulcēja tādas personības, kā Starptautiskās Automobiļu Federācijas prezidentu un ANO ģenerālsekretāra īpašo sūtni ceļu satiksmes drošības jautājumos Žanu Todu (Jean Todt), Amerikas Attīstības bankas prezidentu un Pasaules ekonomikas foruma fonda valdes locekli Luisu Alberto Moreno (Luis Alberto Moreno) un Sensity Systems izpilddirektoru Hjū Martinu (Hugh Martin).

Viedokļu apmaiņas laikā tikšanās dalībnieki atgādināja  par cilvēku bojāeju un ekonomiskiem zaudējumiem, ko izraisīja ceļu satiksmes negadījumi. Katru gadu uz ceļiem bojā iet 1,25 miljoni cilvēku, viens nāves gadījums ir ik pēc 30 sekundēm. Šie negadījumi izmaksā valstu valdībām vairāk nekā 500 miljardus ASV dolāru gadā.

Būdams pasaules vadošās automoto organizācijas prezidents, Žans Tods uzsvēra Formulas 1,  citu auto un moto sporta pasākumu kā  ceļu satiksmes drošības laboratoriju nozīmi, veicinot novatoriskās drošības tehnoloģijas, kas vēlāk tiek pielietotas ikdienas automašīnās uz ceļiem. Žans Tods piebilda, ka ceļu satiksmes drošība var gūt lielus ieguvumus  no inovācijām un modernajām tehnoloģijām. Viņš uzsvēra: “Mums jāizmanto jaunas iespējas, piemēram, automatizēto tehnoloģiju, kura var krasi samazināt avāriju skaitu, ko izraisa cilvēku pieļautas kļūdas. Mums ir jānodrošina, ka jaunās tehnoloģijas tiek plaši izmantotas visos tirgos pasaulē, ka tās ir gan pieejamas, gan sasniedzamas”. Žans Tods uzsvēra, ka šis gads kā ANO Ceļu satiksmes drošības desmit gadu rīcības plāna (2011-2020) viduspunkts ir īstais laiks, lai uzņēmumi arvien aktīvāk sadarbotos ar valdībām un pilsoniskajām  sabiedrībām, lai pamatojoties uz reģionālo analīzi, izvirzītu ceļu satiksmes drošību kā prioritāti – definējot galvenos uzdevumus dzīvību glābšanai. Cenšoties veicināt un  vadīt globālās pūles, FIA nesen iniciēja jaunu augsta līmeņa darba grupu ceļu satiksmes drošības jautājumos. Lai atrastu inovatīvus risinājumus ceļu satiksmes drošībai visā pasaulē, ekspertu grupa apvieno augstākā līmeņa lēmumu pieņēmējus politikā, uzņēmējdarbībā un sabiedrības veselībā no visas pasaules.

22. janvārī sesijas laikā tās  priekšsēdētājam Žanam Todam pievienojās arī Starptautiskās Sarkanā Krusta federācijas un Sarkanā Pusmēness biedrības ģenerālsekretārs un izpilddirektors Elhadj As Sy, Coca-Cola kompānijas izpilddirektors Muhtar Kent, WPP direktors Peter Dart, Volvo Car korporācijas direktoru valdes loceklis Peter Zhang, Renault galvenais konkurētspējas speciālists Thierry Bolloré , aktrise un globālās ceļu satiksmes drošības vēstniece Michelle Yeoh.

Muhtar Kent teica: „Mirstības uz autoceļiem pandēmija prasa saskaņoto un globālo rīcību, lai to varētu izārstēt. Piesaistot spēkus, kas ir FIA augsta līmeņa ceļu satiksmes drošības darba grupas rīcībā, es ceru, ka mēs spēsim palīdzēt izvirzīt ceļu satiksmes drošību starptautiskās darba kārtības priekšgalā”.

Starptautiskās Sarkanā Krusta federācijas un Sarkanā Pusmēness biedrības ģenerālsekretārs un izpilddirektors Elhadj As Sy akcentēja vietējo kopienu nozīmīgo lomu: “Es uzskatu, ka FIA augsta līmeņa ceļu satiksmes drošības darba grupa var radīt pozitīvas jaunas stratēģijas, kuru mērķis – dot ceļu satiksmes drošībai lielāku globālo mērogu un nozīmi. Starptautiskā Sarkanā Krusta federācija ir priecīga pievienoties šai novatoriskai iniciatīvai par labu neaizsargātām kopienām, kurām mēs kalpojam”.

Globālās ceļu satiksmes drošības vēstniece un sesijas ziņotāja Michelle Yeohteica: “Misija samazināt ceļu satiksmes negadījumos bojāgājušo skaitu par 50 procentiem tuvāko piecu gadu laikā nav viegla, un tai būs nepieciešamas inovācijas, sadarbība un nelokāma apņēmība. Es ticu, ka FIA darba grupa var radīt šos cīņas atribūtus un es esmu pagodināta būt par ziņotāju.”

Autokluba LAMB prezidents Juris Zvirbulis uzskata: „Satiksmes drošības aktualitāšu iekļaušana Davosas Pasaules ekonomikas foruma oficiālajā darba kārtībā un ceļa kartes izstrāde augsta līmeņa satiksmes drošības darba grupā ir īpaši svarīga Latvijai, jo šobrīd esam pēdējā vietā ES bojāgājušo skaita ziņā uz vienu miljonu iedzīvotāju.”

FIA un LAMB preses dienesti