« galvenā        draugiem.lv/LAMB  
Kā mūs atrast?    Show your Card!       
 
   
 

 

Valstij un pašvaldībām aktīvāk jāatbalsta videi draudzīgu automašīnu iegāde!

(08.11.2018)

Latvijas Automoto biedrība (LAMB) ir veikusi satiksmes dalībnieku elektronisko aptauju, lai noskaidrotu cik nozīmīgi ir CO2 izmešu rādītāji citu tehnisko parametru vidū, izvēloties automašīnu, un kā respondenti vērtē valstī īstenotos videi draudzīgu transporta līdzekļu atbalsta pasākumus. Gandrīz puse aptaujāto (45%) atzīst, ka iegādājoties auto, izmešu apjoms būs svarīgs arguments, tomēr vairāk nekā ceturtā daļa (27,5%) atzīstas, ka citi tehniskie rādītāji tomēr būs svarīgāki. Vairākums (53%) uzskata, ka videi draudzīgām automašīnām nodokļi ir jāsamazina, nevis tie būtu jāpalielina spēkratiem ar lielu izmešu apjomu un 59% atbalsta elektromobiļu atbrīvošanu no nodokļiem. Augstu cenu respondenti nosauc kā  galveno faktoru (66,7%), kas kavē videi draudzīgu auto iegādi, bet 66,7% uzskata, ka valsts un pašvaldības nepietiekami veic šāda transporta atbalsta pasākumus.

Līdzīgu aptauju septembra pirmajās divās nedēļās pēc FIA iniciatīvas Beļģijā, Francijā, Vācijā, Lielbritānijā, Ungārijā, Itālijā, Polijā, Spānijā un Zviedrijā veica kompānija T&E (Ipsos Mori for Transport &Environment). Tā liecina, ka 89% aptaujāto aicina auto ražotājus samazināt degvielas patēriņu jaunajās automašīnās. 62% respondentu uzskata, ka autoražotāji neveic pietiekamus mārketinga pasākumus, lai ieinteresētu pircējus par elektromobiļiem, 12% no aptaujātajiem atzīst, ka nākamais auto varētu būt elektromobilis. Kā pirmo kavējošu iemeslu eiropieši nosauc augsto cenu (65%) un uzlādes punktu trūkumu (38%). 88% uzskata, ka valdībām ir vairāk jāatbalsta elektromobiļu iegāde ar dažādām nodokļu atvieglojumu vai cita veida programmām.

Aptaujas pierāda - Latvijas un citu Eiropas valstu satiksmes dalībnieku vairākums uzskata, ka valsts un pašvaldības institūcijām būtu aktīvāk jāīsteno dažādas atbalsta programmas, lai autovadītāji izvēlētos videi draudzīgu transportu, tādēļ LAMB ir nosūtījusi vēstules Satiksmes ministrijai, VARAM, Finanšu ministrijai un Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijai, aicinot turpināt īstenot videi draudzīgu transporta līdzekļu atbalsta pasākumus, piemēram, pilnībā atbrīvojottos no PVN un uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa. Svarīgi, lai uzņēmumi un iestādes arvien vairāk izmantotu elektromobiļus vai hibrīda auto, un šie atvieglojumi to sekmētu. Pašvaldību stāvvietās varētu būt īpašas, tieši elektromobiļiem paredzētas vietas.  Šobrīd Latvijā elektromobiļi ir atbrīvoti no pirmreizējās reģistrācijas maksas un ikgadēja transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa, tie drīkst izmantot sabiedriskā transporta joslas,  savukārt Liepājā, pašvaldības maksas stāvvietās un Rīgā, “Rīgas satiksmes” apsaimniekotajās autostāvvietās elektromobiļus var novietot bez maksas, tomēr, izvērtējot vairāku valstu pieredzi, šo atbalsta plānu ir nepieciešams papildināt.

Globāls līderis elektromobiļu jomā ir Norvēģija, kur jau šobrīd to daļa veido 39,2% no auto kopējās auto flotes. Tas ir panākts ne tikai pateicoties iedzīvotāju labajai gribai, bet arī aktīvajam valsts un pašvaldību institūciju atbalstam. Elektromobilis ir atbrīvots no PVN, nav jāmaksā par tā reģistrāciju, autostāvvietās ir īpašas tieši šīm mašīnām paredzētas vietas, tās drīkst braukt pa sabiedriskā transporta joslām, nav jāmaksā par maksas ceļiem, publiskās uzlādes punkti ir bez maksas, ātrās uzlādes vietas uz galvenajiem ceļiem ir ik pēc 50 km, tiek ieviestas arvien jaunas priekšrocības. 

Nepieciešamību aktivizēt atbalstu videi draudzīgam transportam pamato nesen portālā “Numbeo.com” publicētie dati, ka Rīga ir piesārņotākā Baltijas valstu galvaspilsēta un ierindota 49. vietā, atstājot aiz sevis Viļņu (60. vieta) un Tallinu (66. vieta). Kopumā sarakstā ir iekļautas 76 Eiropas pilsētas, no kurām par tīrāko ir atzīti Helsinki. Eiropas Padome nesen atbalstīja nepieciešamību līdz 2025. gadam par 15%, bet līdz 2030. gadam jau par 35% samazināt atļauto CO2 izmešu apjomu  jaunajām automašīnām. Šis jautājums ir nodots tālākai izskatīšanai Eiropas Parlamentā.

Lēmumi, kas sekmē tīru vidi, tiek pieņemti ne tikai ES vai dalībvalstu mērogā, bet arī atsevišķās pilsētās. Tā Vācijas tiesa oktobrī lēma, ka Berlīnes centrā vairs neielaidīs automašīnas ar dīzeļdzinēju. Līdzīgs aizliegums jau ir Hamburgā, Briselē, Parīzē un Madridē. 2019. gadā auto ar dīzeli netiks ielaists Oslo,  bet no 2020. gada Londonā.Latvijas tautsaimniecība šobrīd vēl nav gatava striktiem dīzeļdzinēju aizliegumiem, jo mūsu valstī auto vidējais vecums ir 12,5 gadi, un pārsvarā tās ir automašīnas tieši ar dīzeļdzinēju. Šos spēkratus aktīvi izmanto uzņēmumi un iestādes, ar to saistītie izdevumi ir daļa no preces vai pakalpojumu cenas.Strauji sadārdinoties transporta pakalpojumiem pieaugs arī dzīves dārdzība, tādēļ īpaši nozīmīgi ir tieši videi draudzīga transporta atbalsta mehānismiem no valsts un pašvaldību puses nevis kādi aizliegumi vai ierobežojumi.

Autoklubam LAMB kā sabiedriskai organizācijai ir vairāk nekā 20 gadu pieredze satiksmes drošības procesu analīzē. Dalība Starptautiskajā automobiļu federācijā (FIA), kurā ir miljoniem biedru 145 pasaules valstīs, sniedz zināšanas par satiksmes drošības aktualitātēm piecos kontinentos, tādējādi paverot iespēju salīdzinājumiem un labākās prakses meklējumiem Latvijas satiksmes drošībai.

Juris Zvirbulis,
Autokluba LAMB prezidents,
Ceļu satiksmes drošības padomes loceklisIepriekšējie raksti:
09.10.2018 » Vai drons izvilks no stagnācijas?
30.08.2018 » Uz skolu ar segveju?!
29.06.2018 » Vai iespējams pilnībā novērst bojāeju uz ceļiem? Jā!
25.04.2018 » Ziemassvētku dāvana, kuru negaidām!
07.03.2018 » Satiksmes drošību vai peļņu budžetam?!
28.11.2017 » Kad nelaime atnāk brēkdama
25.10.2017 » Vai autovadītājs ir budžeta lāpītājs?
14.09.2017 » Pērkam automašīnu vai pārvietošanās iespēju?
28.08.2017 » Kā mainās OCTA?
21.07.2017 » Aizaugušas ceļa zīmes kā dabas stihija vasarā!

 
 

Juris Zvirbulis

Jau daudzus gadus LAMB ir līdzās autobraucējiem, lai pildītu savu galveno uzdevumu – radīt drošības sajūtu ceļā. Autovadītājam svarīgi zināt, ka viņam vienmēr ir uz ko paļauties grūtā brīdī, neatkarīgi no laika apstākļiem un diennakts stundas.

Ar cieņu
Juris Zvirbulis
LAMB autokluba prezidents

 
Copyright © .:: LAMB ::. 2005-2019. All Rights Reserved

Latvijas Reitingi Top.LV
autoevakuators, evakuators, auto evakuators, SOS autoevakuators, SOS evakuators, diennakts SOS evakuators autoevakuācija, auto evakuēšana, auto pārvietošana, auto palīdzība uz ceļa, uz ielas, uz šosejas, auto tehniskā palīdzība uz ceļa, auto transportēšana Latvijā, evakuatora pakalpojumi, evakuatora palīdzība, automašīnu evakuācija, automašīnu transportēšana, automašīnu ievilkšana, automašīnu izvilkšana no grāvja, automašīnu labošana uz ceļa ( pēc situācijas ), automašīnu pārvietošana, bojātu automašīnu transportēšana, bojātu auto evakuācija, bojātu auto uzglabāšana, avarējušu, pēc avārijas automašīnu transportēšana, pārvietošana, vilkšana, diennakts auto SOS palīdzība, diennakts autoevakuācija, diennakts auto evakuācija, diennakts autoevakuators, diennakts tehniskā palīdzība uz ceļa, evakuatora pakalpojumi, evakuācija, iestigušu mašīnu izvilkšana, izvilkšana no grāvja, bedres, nogādāšana mājās, servisā, birojā, stāvlaukumā, SOS diennakts tehniskā palīdzība uz ceļa, SOS diennakts tehniskā palīdzība uz ceļa, ielas, šosejas, autostrādes ( ceļā ), izbraukumā, SOS palīdzība, tehniskā palīdzība ceļā, transporta līdzekļu transportēšana, transporta līdzekļu evakuācija, tehnika palīdzība uz ielas Centrs , Āgenskalns, Bolderāja, Beberbeķi, Bieķensala, Bieriņi, Bišumuiža, Bukulti, Buļļi, Botāniskā dārza rajons, Brasa, Brekši, Čiekurkalns, Dārziņi, Daugavgrīva, Dārzciems, Dreiliņi, Dzirciems, Grīvas masīvs, Grīziņkalns, Iļģuciems, Imanta, Jaunciems, Jaunmīlgrāvis, Jugla, Katlakalns, Klīversala, Ķīpsala, Kleisti, Kundziņsala, Lucavsala Ķengarags, Mangaļsala, Mežciems, Mežaparks, Pārdaugava, Pļavnieki, Purvciems, Pētersala , Rumbula, Sarkandaugava, Šampēteris, Suži, Šmerlis, Teika, Titurga, Torņakalns, Vecāķi, Vecrīga, Vakarbuļļi, Vecmīlgrāvis, Zasulauks, Ziemeļblāzma, Ziepniekkalns, Zolitūde, Spilve, Berģi, Autoevakuācija, Palīdzība uz ceļa, Evakuators Rīgā, Autopalīdzība Rīga, Evakuatori Rīgā, Diennakts auto palīdzība, Diennakts SOS, Diennakts tehniskā palīdzība uz ceļa, Diennakts auto evakuācija, Auto evakuators, Autoevakuators, Auto evakuācija, Automašīnu evakuācija, Auto evakuēšana, Automobiļu atvēršana, Auto piestartēšana, Dzinēja piestartēšana, Auto pārvietošana, Automašīnu pārvietošana, Auto palīdzība uz ceļa, Auto tehniskā palīdzība, Bojātu automašīnu transportēšana, Auto transportēšana, Auto transportēšana Latvijā, Autoevakuatora palīdzība, Automašīnu izvilkšana no grāvja, Automašīnu labošana uz ceļa, Auto remonts uz ceļa, Automobiļu transportēšana, Bojātu auto evakuācija, Avarējušu automašīnu evakuācija, Auto evakuācija, Evakuatora, autoevakuatora pakalpojumi, Evakuācija pēc avārijas, SOS palīdzība uz ceļa, Tehniskā palīdzība ceļā, Transporta līdzekļu transportēšana, evakuācija